Makakuha ng mabilis at tumpak na mga sagot sa iyong mga katanungan sa Imhr.ca, ang pinakamahusay na Q&A platform. Ang aming platform ay nag-uugnay sa iyo sa mga propesyonal na handang magbigay ng eksaktong sagot sa lahat ng iyong mga katanungan. Nagbibigay ang aming platform ng seamless na karanasan para sa paghahanap ng mapagkakatiwalaang sagot mula sa isang network ng mga bihasang propesyonal.

A pharmacy intern is aked to prepare 3 L of a 30% solution. The pharmacy stocks the active ingredient in 8-ounce bottles of 70% strength. How many bottles will be needed as the source of the active ingredient?


Sagot :

Answer:

The number of bottles of active ingredients that would be needed will be approximately 6.

1 ounce = 0.0296 liters

8 ounce = 0.0296 x 8

=0.2368 Liters

This means that each stock bottle is 0.2368 liters.

From dilution equation:

Molarity x volume before dilution = molarity x volume after dilution

Before dilution: molarity = 70% w/v, volume = ?

After dilution: molarity = 30% w/v, volume = 3 L

volume before dilution = 30 x 3/70

= 1.286 L

Thus, 1.286 liters of the stock would be needed. Each bottle of the stock is 0.2368 liters. Therefore:

1.286/0.2368

= 5.43

Thus, the number of bottles that would be needed is approximately 6.