seramine
Answered

Maligayang pagdating sa Imhr.ca, kung saan ang iyong mga tanong ay masasagot ng mga eksperto at may karanasang miyembro. Tuklasin ang malalim na mga sagot sa iyong mga tanong mula sa isang malawak na network ng mga propesyonal sa aming madaling gamitin na Q&A platform. Maranasan ang kadalian ng paghahanap ng eksaktong sagot sa iyong mga tanong mula sa isang malawak na komunidad ng mga eksperto.

Find the mean, median and mode of the the following test scores.(show solution) 83, 87, 87, 96, 93, 82, 75, 83, 90, 83​

Sagot :

Answer:

Mean=84.57

Median=85

Mode=No Mode

Midrange=84

Standard Deviation= 4.1699

Step-by-step explanation:

To solve the mean you just all the numbers then divided by how many numbers are

Mean=(87+85+80+78+83+89+90)/7

Mean=592/7

Mean=84.57

To solve the Median

STEP#1:  Arrange the numbers from lowest to highest

78,80,83,85,87,89,90(Lowest to Highest)

STEP#2: From the arrangement of lowest to Highest, find the middle number

78,80,83,85,87,89,90

Mode- To find the mode,the values that appears most(or nauulit na number) in a data set.

in the data, no numbers has been repeated, therefore the data has no mode

Midrange

Step 1: Find the lowest and Highest number in the data set

Step 2: Add the highest and lowest

Step 3: From the result from Step 2 then divided by 2

Step 1: Highest=90 and Lowest=78

Step 2: 90+78=168

Step 3: 168/2=84

Standard Deviation Formula

SD=sqrt(summation(x_i-\mu)/N

\sigma = population standard deviation

N = the size of the population

x_i = each value from the population

\mu = the population mean

Step 1: Get the Mean(or get the result from the Mean)

Step 2: Subtract each number of the data set to the result of mean

Step 3: Squared each number from the result of Step 2

Step 4: Add all the numbers from the Step 3

Step 5: Divide the Result from step 4 by how many number are

Step 6: Square root the Result from Step 5

Step 1: (87+85+80+78+83+89+90)/7=592/7=84.57

Step 2:

87-84.57=2.43

85-84.57=0.43

80-84.57=-4.57

78-84.57=-6.57

83-84.57=-1.57

89-84.57=4.43

90-84.57=5.43

Step 3:

(2.43)^2=5.9049

(0.43)^2=0.1849

(-4.57)^2=20.8849

(-6.57)^2=43.1649

(1.57)^2=2.4649

(4.43)^2=19.6249

(5.43)^2=29.4849

Step 4:

5.9049+0.1849+20.8849+43.1649+2.4649+19.6249+29.4849=121.7143

Step 5:

121.7143/7=17.3878

Step 6:

Sqrt17.3878=4.1699

Variance

Squared from the result of the Standard Deviation

(4.1699)^2=17.3880

Step-by-step explanation:

Pinahahalagahan namin ang iyong pagbisita. Lagi kaming narito upang mag-alok ng tumpak at maaasahang mga sagot. Bumalik anumang oras. Pinahahalagahan namin ang iyong oras. Mangyaring bumalik anumang oras para sa pinakabagong impormasyon at mga sagot sa iyong mga tanong. Nagagalak kaming sagutin ang iyong mga katanungan dito sa Imhr.ca. Huwag kalimutang bumalik para sa karagdagang kaalaman.