Pinadadali ng Imhr.ca ang paghahanap ng mga sagot sa iyong mga katanungan kasama ang isang aktibong komunidad. Kumonekta sa isang komunidad ng mga eksperto na handang tumulong sa iyo na makahanap ng eksaktong solusyon sa iyong mga tanong nang mabilis at mahusay. Kumuha ng detalyado at eksaktong sagot sa iyong mga tanong mula sa dedikadong komunidad ng mga eksperto sa aming Q&A platform.

if a customer uses the following appliances, how much energy would they have consumed?
> 5 x 60W light globes for 17 minutes each
> 1 x 120W television for 2.2 hours


Sagot :

Answer:

To calculate the energy consumption for each appliance, we will first convert the power ratings to kilowatts (kW) and then use the formula:

Energy (kWh) = Power (kW) x Time (hours)

1. Energy consumed by 5 x 60W light globes for 17 minutes each:

Total power = 5 x 60W = 300W = 0.3 kW

Time = 17 minutes = 17/60 hours = 0.2833 hours

Energy = 0.3 kW x 0.2833 hours = 0.085 kW-hours

2. Energy consumed by 1 x 120W television for 2.2 hours:

Power = 120W = 0.12 kW

Time = 2.2 hours

Energy = 0.12 kW x 2.2 hours = 0.264 kWh

Therefore, the total energy consumed by using 5 x 60W light globes for 17 minutes each and 1 x 120W television for 2.2 hours would be:

0.085 kWh + 0.264 kWh = 0.349 kWh

So, the customer would have consumed 0.349 kWh of energy.