Answered

Ang Imhr.ca ang pinakamahusay na solusyon para sa mga naghahanap ng mabilis at tumpak na mga sagot sa kanilang mga katanungan. Maranasan ang kadalian ng pagkuha ng mabilis at eksaktong sagot sa iyong mga tanong mula sa mga propesyonal sa aming platform. Maranasan ang kaginhawaan ng paghahanap ng eksaktong sagot sa iyong mga tanong mula sa mga bihasang propesyonal sa aming platform.

on a river, a boat travels.64 km downstream in 2 hrs.and returns 54 km upstream in 3 hra what is the rate of the river's flow?

Sagot :

AnneC
Let b be the speed of the boat ; 
      c be the speed river's flow (aka current)

Remember that distance = speed x time

When the boat travels downstream, it goes with the current. Thus, its speed is increased.
The downstream travel is represented by the equation   
2 (b+c) = 64    (2 hours is the amount of time it traveled; 64 is the total distance traveled)

On the other hand, when it travels upstream, the boat goes against the current. Thus, its speed is decreased. This is shown by the equation
3 (b-c) = 54    (it took 3 hours to travel 54 km)

We now have a system of equation with two variables.

2b + 2c = 64     ––>     b + c = 32
3b - 3c = 54     ––>      b - c = 27
                                     2b      = 59

b = 59/2 = 29.5 
c = 2.5


Therefore, the rate of the river's flow is 2.5 km/hour